نحوه پاک کردن لکه آلبالو از مبل

پاک کردن لکه آلبالو از مبل

پاک کردن لکه آلبالو از مبل


آلبالو میوه‌ای پرخاصیت و پرطرف‌دار است که در بین افراد زیادی محبوبیت دارد. اما همچنین جزو میوه‌هایی است که اگر جایی را لک کند، لکه ماندگاری زیادی دارد و به سختی پاک می‌شود. به خصوص اگر لکه آلبالو بر روی مبل ایجاد شود، طوری باید شسته و پاک شود که به مبل آسیب نرسد.

پاک کردن لکه میوه از روی لباس سختی نداشته و با زیر آب گرفتن پاک می‌شود؛ اما وقتی مبلمان خانه با آب میشه لک شود، پاک کردن آن آسان نیست و نیاز به حوصله و دقت دارد. به خصوص اگر مبل رنگ روشن بوده یا جنس پارچه آن خاص باشد. اگر در خانه کودک خردسال داشته باشید، اجتناب از بروز این اتفاقات کار آسانی نیست.

به طورکلی پیشنهاد می‌شود در صورت بروز این اتفاق، برای پاک کردن لکه آلبالو از مبل، به مراکز شستشوی مبل مراجعه کنید که در این کار تخصص و مهارت لازم را داشته و وسایل و مواد مخصوص این کار را نیز دارند. اما اگر قصد دارید تا مبل را خودتان پاک کنید، این مقاله را بخوانید.
در ادامه این مطلب، به بررسی روش‌های پاک کردن لکه آلبالو از مبل می‌پردازیم.

روش‌های پاک کردن لکه آب آلبالو از مبل

در صورت لک شدن مبل با آب آلبالو، سعی کنید تا دراسرع‌وقت نسبت به پاک کردن آن اقدام کنید؛ چون اگر زمان زیادی از بروز لک بگذرد و لکه آلبالو بر روی مبل خشک شود، پاک کردن آن نیز دشوارتر می‌شود. تا زمانی که لکه از روی مبل به طور کامل پاک نشده و پارچه مبل خشک نشده باشد، روی مبل ننشینید.

قبل از هر اقدامی، اگر آلبالو روی مبل ریخته بود، اول باقی‌مانده آلبالو را با قاشق به آرامی از روی مبل بردارید. سپس می‌توانید یکی از روش‌های زیر را برای پاک ‌کردن لکه آب آلبالو از مبل به کار بگیرید:

نحوه پاک کردن لکه آلبالو از مبل

جذب لکه آب آلبالو:

در قدم اول برای پاک کردن لکه آلبالو از مبل، باید پیش از خشک شدن آن، یک دستمال تمیز یا حوله کاغذی بر روی لکه بگذارید تا مایع اضافی آن را جذب کند. به خاطر داشته باشید که دستمال را خیلی روی مبل نکشید چون باعث جذب لکه بر لایه‌های زیرین مبل می‌شود. همچنین دستمال را از گوشه خارجی لکه به سمت داخل آن بکشید تا لکه به قسمت‌های دیگر مبل نفوذ نکند.

برای جذب لکه از روی مبل، می‌توانید نمک را نیز امتحان کنید. مقدار کمی از نمک را بر روی ناحیه لک شده ریخته و چند دقیقه صبر کنید تا نمک رنگ را به خود جذب کند. بعد به آرامی نمک را برداشته و با آب سرد ناحیه موردنظر را پاک کنید.

پاک کردن لکه آلبالو از مبل با الکل:

درصورتی‌که جنس پارچه مبل شما از ابریشم بود، می‌توانید از مخلوط آب و الکل سفید برای پاک کردن لکه آلبالو از مبل استفاده کنید. بدین صورت که در ابتدا مقداری آب و الکل سفید را به طور مساوی با هم مخلوط کنید؛ سپس مخلوط را به تکه پنبه یا پارچه تمیزی آغشته کرده و به آرامی بر روی ناحیه لک شده قرار دهید تا پاک شود. پس از چند دقیقه یک دستمال مرطوب را در ناحیه موردنظر بزنید تا الکل اضافی پاک شود.

پیش از انجام این کار اول اطمینان یابید که پارچه مبل شما به الکل واکنش نشان نداده و تغییر رنگ نمی‌دهد. بدین منظور، مقداری از الکل را را در قسمت کوچکی از مبل زده و چند دقیقه صبر کنید. اگر پارچه مبل تغییر رنگ نداد می‌توانید آن به لکه بزنید.

پاک کردن لکه آلبالو از مبل با آب سرد:

برای پاک کردن لکه آلبالو از مبل با آب سرد، باید مقداری آب سرد را بر روی لکه اسپری کرده و پس از آن با حوله یا پارچه تمیزی آن را جذب کنید. باید توجه داشته باشید که حتماً از آب سرد استفاده کنید، چون آب گرم موجب تثبیت لکه بر روی مبل می‌شود. توجه داشته باشید که تا زمانی که پارچه مبل به طور کامل خشک نشد است، بر روی مبل ننشینید.

پاک کردن لکه آلبالو از مبل با مایع ظرف‌شویی:

برای پاک کردن لکه آلبالو از مبل با مایع ظرف‌شویی، یک لیوان آب را با یک قاشق غذاخوری مایع ظرف‌شویی مخلوط کرده و با اسفنج بر روی ناحیه لک شده بکشید. بگذارید مواد چند دقیقه‌ای بر روی لک بماند؛ پس از آن با یک حوله یا پارچه تمیز به آرامی مایع را از روی مبل پاک کنید. این کار را چند بار انجام دهید تا جایی که لکه از روی مبل به طور کامل پاک شود. پس از پاک شدن لکه، یک پارچه تمیز را با آب سرد مرطوب کرده و بر روی لکه بکشید تا مایع ظرف‌شویی به طور کامل از روی پارچه پاک شود. پس از آن مبل را خشک کنید.

پاک کردن لکه آلبالو از مبل با آب‌اکسیژنه:

اگر هیچ‌کدام از روش‌های ذکر شده برای پاک کردن لکه آلبالو از مبل کارساز نبودند و احتیاج به ماده قوی‌تری داشتید، از آب‌اکسیژنه استفاده کنید. بدین صورت که مقداری از آن را بر روی لکه قرار داده و بگذارید حدود ۵ دقیقه بر روی لکه بماند.

پس از آن با حوله یا پارچه تمیز آن را به آرامی پاک کنید. نکته قابل توجه در این مورد این است که پیش از انجام این کار اول مقداری از مواد را در قسمت کوچکی از مبل امتحان کنید تا اطمینان پیدا کنید که آب‌اکسیژنه باعث پاک شدن رنگ پارچه مبل نمی‌شود.

پاک کردن لکه آلبالو خشک شده از مبل

اگر لکه آلبالو روی مبل خشک شده، ابتدا با یک مایع لکه بردار مخصوص مبل یا فرش و آب سرد، لکه را مرطوب کنید. در صورت نداشتن پاک‌کننده و لکه بر مخصوص مبل به هیچ وجه از مواد شوینده و صابون‌های با مواد طبیعی استفاده نکنید، چون آلبالو دارای تانن است و در صورت استفاده از مواد شوینده طبیعی، باعث تثبیت رنگ و تانن در پارچه شده و پاک کردن آن دشوار‌تر می‌شود. اگر لکه‌بر مخصوص مبل یا فرش ندارید، مخلوط سرکه سفید و آب بهترین گزینه است.

مخلوط سرکه سفید و آب سرد را با اسفنج بر روی ناحیه لک شده بگذارید. توجه کنید که اسفنج را روی پارچه مبل نکشید، فقط روی منطقه موردنظر گذاشته و کمی فشار دهید. پس از آن با یک پارچه مرطوب، ناحیه موردنظر را به آرامی پاک‌کرده و بگذارید تا خشک شود.

پاک کردن لکه آلبالو از مبل چرم

اگر لکه آلبالو روی مبل خشک شده، ابتدا با یک مایع لکه بردار مخصوص مبل یا فرش و آب سرد، لکه را مرطوب کنید. در صورت نداشتن پاک‌کننده و لکه بر مخصوص مبل به هیچ وجه از مواد شوینده و صابون‌های با مواد طبیعی استفاده نکنید، چون آلبالو دارای تانن است و در صورت استفاده از مواد شوینده طبیعی، باعث تثبیت رنگ و تانن در پارچه شده و پاک کردن آن دشوار‌تر می‌شود. اگر لکه‌بر مخصوص مبل یا فرش ندارید، مخلوط سرکه سفید و آب بهترین گزینه است.

مخلوط سرکه سفید و آب سرد را با اسفنج بر روی ناحیه لک شده بگذارید. توجه کنید که اسفنج را روی پارچه مبل نکشید، فقط روی منطقه موردنظر گذاشته و کمی فشار دهید. پس از آن با یک پارچه مرطوب، ناحیه موردنظر را به آرامی پاک‌کرده و بگذارید تا خشک شود.

پاک کردن لکه آلبالو از مبل مخمل

برای پاک کردن لکه آب آلبالو از روی مبل مخمل، بهترین روش استفاده از یک شامپو فرش یا شوینده ملایم است. برای این کار کافی است ماده شوینده را با کمی آب مخلوط کرده و کف حاصل از آن را با مسواک یا پارچه نخی به آرامی بر روی ناحیه لک شده بکشید.
پس از آن با یک حوله مرطوب روی آن را بکشید تا مواد شوینده به طور کامل از روی مبل پاک شود.

آموزش پاک کردن لکه آلبالو از مبل

پاک کردن لکه آلبالو از مبل پارچه‌ای

برای پاک کردن لکه از روی مبل پارچه‌ای باید یک محلول دست‌ساز خانگی تهیه کنید. بدین صورت که یک قاشق غذاخوری مایع ظرف‌شویی را به همراه سرکه سفید و جوش شیرین با آب گرم مخلوط کنید. پارچه مرطوبی را به این مواد آغشته کنید و به آرامی بر روی ناحیه لک شده از بیرون به سمت داخل بکشید تا بقیه جاهای مبل لک نشود. پس از آن با یک پارچه مرطوب دیگر روی آن بکشید تا مواد از روی مبل پاک شود. سپس صبر کنید تا مبل خشک شود. برای جلوگیری از آسیب رساندن به پارچه مبل، دستمال را زیاد روی آن نکشید.

سخن پایانی

پاک کردن لکه‌های میوه از روی لباس کار راحتی است. اما اگر لکه میوه به خصوص میوه‌هایی مثل آلبالو روی مبلمان بریزد، تمیز کردن آن کار دشواری است و نیاز به صبر و حوصله دارد. حتی ممکن است با انجام دادن هرکدام از روش‌ها، لکه به طور کامل از روی مبل پاک نشود.

بنابراین نیاز است که پیش از مصرف این نوع از میوه‌ها احتیاط لازم را به عمل آورده و مراقب باشید تا مبل شما لک نشود. با این وجود، درصورتی‌که مبل شما با آب آلبالو لک شد، اصلاً نگران نباشید. با کمک ترفندهای پاک کردن لکه آلبالو ارائه شده در این مطلب، به راحتی می‌توانید لکه را از روی مبل خود پاک کنید.


منابع:

today.com

thespruce.com

stain-removal-101.com

به این نوشته امتیاز بدید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *