پاک کردن لکه شکلات از روی فرش

پاک کردن لکه شکلات از روی فرش

پاک کردن لکه شکلات از روی فرش


چگونه لکه شکلات را از روی فرش پاک کنیم؟

شکلات  از تنقلات محبوب کودکان و حتی بزرگسالان است. با این حساب حتماً مواقعی پیش می‌آید که شکلات از دست کودکتان یا خودتان روی فرش بیفتد و آن را کثیف کند. در این مواقع اولین چیزی که به فکرمان می‌رسد این است که با چه روشی لکه شکلات را از روی فرش پاک کنیم که رنگ آن روی فرش باقی نماند و ظاهر و کیفیت فرش را خراب نکند. در این مطلب شما را با بهترین شیوه‌های پاک کردن لکه شکلات از روی فرش آشنا می‌کنیم.

اولین قدم برای پاک کردن لکه شکلات از روی فرش چیست؟

برای بالا بردن اثربخشی پاک کردن شکلات از روی فرش ابتدا باید تکه‌ی شکلات را از روی فرش جدا کنید. برای این کار از یک قاشق یا کارد میوه‌خوری کمک بگیرید و تکه‌ی شکلات را جداکنید. بعد از این کار برای از بین بردن رنگ لکه روی فرش از مواد شوینده و پاک کننده که می‌توانند رنگ شکلات را در خود حل کنند استفاده کنید.

پاک کردن شکلات از روی فرش با سرکه سفید

سرکه سفید خاصیت اسیدی دارد و می‌تواند لکه‌های رنگی را در خود حل کند. درصورتی‌که روی فرش‌هایتان لکه‌های شکلات وجود دارد می‌توانید با ترکیب آب و سرکه آن را تمیز کنید. برای این‌کار سه لیوان آب را با یک لیوان سرکه ترکیب کنید و آن را روی لکه اسپری کنید. سپس با یک دستمال محل را پاک کنید. در نهایت هم کمی شامپو فرش روی لکه بزنید و آن را به طور کامل از روی فرش پاک کنید.

به جای اسپری کردن محلول آب و سرکه می‌توانید یک تکه ابر را به این محلول آغشته کنید و با آن لکه را پاک کنید. سرکه سفید علاوه بر ین‌که لکه را پاک می‌کند رنگ فرش را درخشان و شفاف می‌کند.

پاک کردن لکه شکلات از روی فرش با وایتکس

وایتکس یک پاک کننده قوی برای از بین بردن رنگ لکه از روی الیاف فرش است. وایتکس حتی می‌تواند لکه‌های انواع شکلات سفید، قهوه‌ای و شکلات مایع را از بین ببرد. اما در استفاده از آن چند نکته را حتماً باید در نظر داشته باشید که آسیبی به فرش یا دستان شما وارد نشود.

  • قبل از تمیز کردن لکه شکلات با وایتکس حتماً از دستکش استفاده کنید.
  • برای تمیز کردن لکه شکلات با وایتکس یک تکه کوچک از فرش را تمیز کنید و درصورتی‌که رنگ آن تغییر نکرد اقدام به پاک کردن کل لکه نمایید.
  • وایتکس را به صورت خالص استفاده نکنید و قبل از استفاده آن را رقیق کنید.
  • محلول آب و وایتکس را مستقیم روی لکه نریزید و دستمال را به وایتکس آغشته کنید و با استفاده از دستمال لکه را پاک کنید.
پاک کردن لکه شکلات از روی فرش

برای استفاده از وایتکس باید آن را با آب رقیق کنید و یک دستمال تمیز و سفید رنگ را به محلول آب و وایتکس آغشته کنید سپس لکه‌ی شکلات را از روی فرش پاک کنید. بعد از این‌که لکه شکلات را پاک کردید آن قسمت را بشویید.

اگر شستن فرش سخت است زیر قسمتی که با وایتکس تمیز کرده‌اید را یک تشت بگذارید و آن قسمت را با آب سرد بشویید. برای شستن باید با پارچ چندین مرتبه روی آن قسمت آب بریزید و با دست فرش را فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود. این کار باعث می‌شود بوی نامطبوع وایتکس از بین برود.

پاک کردن لکه شکلات از روی فرش با مایع ظرفشویی

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای پاک کردن شکلات از روی فرش استفاده از مایع ظرفشویی است. فقط کافی‌ست چند قطره مایع ظرفشویی را روی لکه بریزید و با استفاده از یک دستمال تمیز آن را ماساژ دهید تا پاک شود. برای این‌که لکه راحت‌تر پاک شود می‌توانید دستمال را با آب خیس کنید و بعد آن را آغشته به مایع ظرفشویی کنید.

چند مرتبه تکرار کردن این کار باعث می‌شود لکه شکلات به راحتی از روی فرش پاک شود. اما برای این‌که مطمئن شوید مایع ظرفشویی موجب خراب شدن الیاف فرش نمی‌شود بهتر است یک قسمت کوچک از فرش را با این شیوه پاک کنید.

پاک کردن لکه شکلات از روی فرش با شامپو فرش

یکی دیگر از بهترین پاک کننده‌ها برای از بین بردن رنگ شکلات از روی فرش استفاده کردن از شامپو فرش است. شامپو فرش کاملاً سازگار با الیاف فرش است و روی رنگ آن تاثیر منفی ندارد. همچنین فرش را زبر و خراب نمی‌کند. شامپو فرش حتی موجب پخش شدن رنگ شکلات روی فرش هم نمی‌شود. به همین دلیل خیلی از افراد ترجیح می‌دهند اولین پاک کننده‌ای که استفاده می‌کنند شامپو فرش باشد.

استفاده از شامپو فرش مانند روش‌های قبل ساده و آسان است و با یک اسفنج زبر می‌توانید لکه را پاک کنید. برای انجام این‌کار ابتدا شامپو فرش را با آب رقیق کنید، سپس اسفنج را به محلول شامپو فرش آغشته کنید و روی لکه ماساژ دهید.

برای این‌که لکه شکلات کاملاً پاک شود می‌توانید اسفنج را با فشار روی لکه بکشید تا کاملاً آن را محو کند. به جای اسفنج از ابر یا دستمال نخی هم می‌توانید استفاده کنید و با آغشته کردن آن به شامپو فرش رنگ شکلات را به طور کامل از روی فرش پاک کنید. بعد از انجام این کار باید فرش را بشویید تا مواد پاک کننده و شوینده ار بین الیاف پاک شود.

پاک کردن لکه شکلات از روی فرش

درصورتی که فرش را بدون خشک کردن با همان حالت خیسی رها کنید ممکن است در اثر رطوبت پوسیده شود. پس بهتر است بعد از پاک کردن لکه و شستن آن، فرش را در مقابل آفتاب قرار دهید تا خشک شود. یا برای این‌که آن قسمت خشک شود از یک حوله استفاده کنید و با کشیدن آن روی فرش سرعت خشک شدن را بیشتر کنید.

بهترین زمان پاک کردن لکه شکلات از روی فرش چه زمانی است؟

درصورتی‌که می‌خواهید لکه شکلات به خوبی از روی فرش پاک شود به محض کثیف شدن فرش برای پاک کردن آن اقدام کنید. هر چقدر زمان بیشتری از کثیف شدن فرش بگذرد امکان تمیز شدن لکه کمتر می‌شود.

به این نوشته امتیاز بدید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *