پاک کردن لکه ادرار از روی مبل

پاک کردن لکه ادرار از روی مبل

پاک کردن لکه ادرار از روی مبل


پاک کردن لکه ادرار از روی مبل چگونه است؟

کسانی که از حیوانات خانگی مراقبت می‌کنند یا فرزند خردسال دارند حتماً تجربه آلوده شدن مبل با ادرار را دارند. راه‌های مختلفی برای از بین بردن رنگ لکه ادرار روی مبل وجود دارد. همچنین با اقدامات خانگی می‌توانید بوی ادرار را هم از بین ببرید. در این مطلب شما را با بهترین شیوه‌های خانگی و شوینده‌های موثر در از بین بردن ادرار از روی مبل آشنا می‌کنیم.

اولین قدم برای پاک کردن رنگ ادرار از روی مبل چیست؟

قسمتی از مبل که با ادرار کودک یا حیوانات خانگی کثیف می‌شود باید به سرعت پاک شود. هر چه زمان پاک کردن لکه به تعویق بیفتد رنگ آن روی مبل ثابت می‌شود و پاک کردن آن سخت‌تر می‌شود. زیرا ادرار داخل الیاف  و تودوزی مبل نفوذ می‌کند. اولین کاری که بعد از آلوده شدن مبل با ادرار باید انجام دهید این است که قسمت خیس را با یک حوله یا دستمال خشک کنید.

خشک کردن باید به صورتی باشد که حوله یا دستمال را روی قسمتی که آلوده شده بگذارید و بردارید. هیچوقت پارچه را به اطراف نکشید چون این کار باعث پخش شدن لکه ادرار روی مبل می‌شود. بعد از خشک کردن ادرار می‌توانید از شوینده‌ها و پاک کننده‌ها استفاده کنید و لکه را به طور کامل پاک کنید.

پاک کردن لکه ادرار از روی مبل با مایع ظرفشویی

یکی از شوینده‌های در دسترس و موجود در تمام منازل مایع ظرفشویی است. قدرت پاک کنندگی آن هم به قدری است که می‌تواند رنگ لکه ادرار را از بین ببرد. برای استفاده از آن باید چند قطره مایع ظرفشویی را داخل یک لیوان آب بریزید و دستمال سفید و تمیزی را به آن آغشته کنید. سپس دستمال را روی لکه ادرار بکشید تا رنگ زرد آن را از بین ببرد.

حتی می‌توانید مایع ظرفشویی را مستقیم روی دستمال مرطوب بریزد و قسمت آلوده‌ی مبل را با آن پاک کنید تا تمیز شود.

پاک کردن لکه ادرار از روی مبل با مایع ظرفشویی و سرکه

سرکه در ترکیب با مایع ظرفشویی قدرت پاک کنندگی بالایی دارد. البته از همه‌ی انواع سرکه نمی‌توانید استفاده کنید و حتماً باید از سرکه سفید استفاده کنید تا موجب ایجاد یک رنگ مضاعف روی پارچه‌ی مبل نشود و آن را خراب نکند.

برای استفاده از این شیوه ابتدا داخل یک تشت کوچک یا کاسه را با آب پر کنید و بعد به آن مایع ظرفشویی و سرکه اضافه کنید. دستمال تمیزی را داخل این محلول فرو کنید و پس از گرفتن آب اضافه‌ی آن، پارچه را روی لکه ادرار بکشید. این کار باعث می‌شود رنگ لکه از بین برود. همچنین سرکه سفید علاوه بر پاک کنندگی خاصیت درخشان کردن الیاف را هم دارد و موجب براق شدن پارچه‌ی مبل می‌شود.

برای این‌که اثربخشی این شیوه را بالا ببرید چندین مرتبه این کار را تکرار کنید تا رنگ ادرار به طور کامل محو شود و قسمت آلوده شده درخشان و شفاف شود.

پاک کردن لکه ادرار از روی مبل

پاک کردن لکه ادرار از رویمبل با آمونیاک

آمونیاک را برای از بین بردن رنگ لکه ادرار از روی مبل می‌توان استفاده کرد. معمولاً آمونیاک هیچ پارچه‌ای را خراب نمی‌کند اما برای اطمینان می‌توانید مقداری از آن را روی یک گوشه از پارچه‌ی مبل تست کنید و درصورتی که پارچه خراب نشد ادرار را با آن پاک کنید.

برای استفاده از این شیوه ابتدا باید آمونیاک را باید آن را با آب رقیق کرد. پس داخل یک لیوان آب سرد دو قاشق غذاخوری آمونیاک بریزید و دستمال تمیزی را به این محلول آغشته کنید و روی مبل بکشید تا رنگ لکه ادرار را از بین ببرد. چند مرتبه این کار را تکرار کنید و در نهایت با یک دستمال خشک رطوبت مبل را بگیرید.

حتی می‌توانید محلول آب و آمونیاک را روی مبل اسپری کنید و سپس چندین مرتبه روی لکه را با حوله یا پارچه تمیز بمالید تا رنگ زرد روی پارچه‌ی مبل از بین برود. به خاطر داشته باشید بهتر است از پارچه‌ی سفید برای پاک کردن لکه‌ها استفاده کنید تا رنگ پارچه روی مبل پخش نشود و مشکل شما را بیشتر نکند.

 پاک کردن لکه ادرار از روی مبل با نشاسته ذرت

آلوده شدن مبل با ادرار علاوه بر رنگی که روی مبل ایجاد می‌کند موجب پخش شدن بوی بد در فضای خانه می‌شود. نشاسته زرد می‌تواند رنگ و بوی ادرار را از بین ببرد. برای استفاده از آن ابتدا با یک دستمال که با آب ولرم خیس کرده‌اید لکه‌ی روی مبل را کمرنگ کنید سپس کمی پودر نشاسته ذرت روی آن قسمت بریزید و مجدداً با پارچه ماساژ دهید. باز هم کمی پودر نشاسته روی مبل بریزید و بگذارید چند ساعت روی مبل بماند تا بوی نامطبوع ادرار را به خود جذب کند.

بعد از چند ساعت با جارو برقی نشاسته ذرت را از روی مبل جارو کنید. با امتحان کردن این شیوه متوجه می‌شوید که بو و رنگ ادرار از روی مبل به طور کامل پاک شده است.

پاک کردن لکه ادرار از روی مبل

پاک کردن لکه ادرار از روی مبل با جوش شیرین

یکی از بهترین پاک کننده‌ها برای از بین بردن رنگ و بوی ادرار از روی الیاف مبل استفاده از جوش شیرین است. برای استفاده باید پودر جوش شیرین را با آب ترکیب کنید و آن را روی قسمت کثیف شده‌ی مبل اسپری کنید و با دستمال پاک کنید. برای پاک شدن کامل لکه ادرار باید چند مرتبه این کار را تکرار کنید. با این‌که بعد از استفاده از جوش شیرین بوی ادرار روی مبل باقی نمی‌ماند اما می‌توانید چند ساعت پنجره‌ها را باز بگذارید تا بوی نامطبوع ادرار از بین برود.

خیس ماندن مبل باعث می‌شود پارچه‌ی آن خراب شود و ظاهر مبل شکل ناپسندی به خود بگیرد. به همین خاطر بعد از پاک کردن مبل حتماً باید آن را خشک کنید. پس بعد از پاک کردن لکه ادرار با استفاده از یک حوله خشک قسمت مورد نظر از مبل را خشک کنید. حتی می‌توانید از باد سشوار هم برای خشک کردن محل استفاده کنید.

به این نوشته امتیاز بدید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *