پاک کردن لکه آبمیوه از روی مبل

پاک کردن لکه آبمیوه از روی مبل

پاک کردن لکه آبمیوه از روی مبل


نحوه‌ی پاک کردن لکه آبمیوه از روی مبل چگونه است؟

کثیف شدن مبل با آبمیوه و نگرانی از باقی ماندن لکه‌ی آن روی مبل یک اتفاق شایع است که تقریباً همه‌ی ما  این تجربه را داریم. خیلی از اوقات پیش می‌آید موقع خوردن انار، پرتقال، توت فرنگی یا میوه‌های دیگر آب آن از دست شما یا کودکتان روی لباس بریزد. در این صورت به راحتی می‌توانید لباس را بشویید. اما اگر آبمیوه روی مبل بریزد شما قادر به شستن مبل نخواهید بود و دنبال راهی می‌گردید که لکه روی مبل را پاک کنید. در این مطلب شما را با بهترین راه‌های پاک کردن لکه آبمیوه از روی مبل آشنا می‌کنیم.

پاک کردن لکه آبمیوه روی مبل با شامپو فرش

ساده‌ترین راه برای پاک کردن لکه آبمیوه از روی فرش استفاده از شامپو فرش است. شامپو فرش در دسترس است و به راحتی می‌توانید آن را تهیه کنید. در ضمن مواد شوینده‌ای که شامپو فرش با آن تهیه شده به پارچه‌ی مبل آسیبی نمی‌زند و رنگ آن را خراب نمی‌کند. حتی برای اطمینان می‌توانید یک دستمال را به شامپو فرش آغشته کنید و روی یک قسمت از مبل بمالید و آن را امتحان کنید. اگر پارچه‌ی مبل در آن قسمت تغییر وضعیت یا تغییر رنگ داد دیگر برای پاک کردن لکه آبمیوه از شامپو فرش استفاده نکنید. در غیر این‌صورت می‌توانید با خیال راحت لکه آبمیوه را از روی مبل پاک کنید.

برای تمیز کردن ابتدا شامپو فرش را با آب سرد رقیق کنید. سپس یک تکه ابر یا یک دستمال را به محلول فوق آغشته کنید و آن را روی لکه آبمیوه بمالید. چند بار این کار را تکرار کنید و لکه را پاک کنید. پس از پاک شدن لکه با یک دستمال خشک یا حوله رطوبت مبل را پاک کنید و آن را خشک کنید. حتی برای خشک کردن مبل می‌توانید از سشوار هم استفاده کنید.

پاک کردن لکه آبمیوه از روی مبل با مایع ظرفشویی

یکی دیگر از پاک کننده‌های در دسترس که در تمام خانه‌ها موجود است مایع ظرفشویی است. مایع ظرفشویی نیز با انواع پارچه‌ها سازگاری دارد و آسیبی به مبل نمی‌زند. پس اگر آبمیوه‌ روی مبل ریخت بدون نگرانی خیلی سریع آن را با یک دستمال آغشته به مایع ظرفشویی پاک کنید. از مسواک یا فرچه هم می‌توانید کمک بگیرید. به این صورت که یک محلول از آب و مایع ظرفشویی تهیه کنید و مسواک یا فرچه را داخل آن فرو کنید و سپس لکه را با آن پاک کنید. پس از تمیز شدن لکه آبمیوه مبل را هم با یک دستمال خشک کنید.

پاک کردن لکه آبمیوه از روی مبل با آب اکسیژنه

گاهی اوقات همان لحظه که مبل با آبمیوه کثیف می‌شود نمی‌توانید آن را پاک کنید یا اصلاً متوجه کثیف شدن مبل نمی‌شوید. به همین خاطر لکه روی پارچه‌ی مبل باقی می‌ماند و پاک کردن آن سخت می‌شود. در این صورت شما نیاز به یک پاک کننده قوی‌تر از شامپو فرش یا مایع ظرفشویی دارید. در این مواقع می‌توانید از داروخانه آب اکسیژنه تهیه کنید.

پاک کردن لکه آبمیوه از روی مبل

آب اکسیژنه قدرت پاک کنندگی بالایی دارد و در زمان خیلی کمی لکه را پاک می‌کند. برای استفاده از آن باید یک تکه پنبه را به آب اکسیژنه آغشته کنید و با آن لکه آبمیوه را چندین مرتبه پاک کنید تا تمیز شود. یک شیوه‌ی دیگر هم به این صورت است که پنبه‌ی آغشته به آب اکسیژنه را چند دقیقه روی لکه آبمیوه قرار دهید تا پاک شود. سپس جای آن را با یک حوله‌ی مرطوب پاک کنید. برای خشک کردن محل هم می‌توانید از سشوار استفاده کنید.

اما قبل از استفاده از آب اکسیژنه این نکته را باید به خاطر داشته باشید که آب اکسیژنه روی بعضی پارچه‌ها تاثیر نامطلوب دارد و موجب از بین رفتن رنگ آن می‌شود. پس بهتر است قبل از استفاده از آن برای پاک کردن لکه آبمیوه ابتدا یک قسمت از مبل را با آب اکسیژنه پاک کنید و چند دقیقه منتظر بمانید. اگر بعد از این چند دقیقه رنگ پارچه مبل تغییر نکرده بود می‌توانید از آب اکسیژنه برای پاک کردن لکه آبمیوه از روی مبل اقدام کنید.

تمیز کردن لکه آبمیوه از روی مبل با سرکه سفید

لکه‌های آبمیوه خشک شده که از مدت‌ها قبل روی مبل باقی مانده را با استفاده از سرکه سفید می‌توانید پاک کنید. برای این‌کار از سرکه به تنهایی نمی‌توانید استفاده کنید بلکه باید آن را با آب رقیق کنید. به عنوان نمونه داخل یک لیوان آب سرد چند قاشق غذاخوری سرکه سفید و چند قطره مایع ظرفشویی بریزید.

بعد یک دستمال سفید و تمیز را به این مایع آغشته کنید و روی لکه آبمیوه بکشید. اینقدر این کار را تکرار کنید تا اثر لکه به طور کامل از بین برود. می‌توانید محلول فوق را روی لکه اسپری کنید و بعد از چند دقیقه آن را پاک کنید.

استفاده از سرکه سفید تنها یک اشکال دارد و آن بوی سرکه است. بعد از پاک کردن لکه آبمیوه ممکن است به مدت چند ساعت یا چند روز بوی سرکه روی مبل باقی بماند. به همین خاطر بهتر است بعد از پاک شدن لکه آبمیوه محل را با یک دستمال مرطوب چندین بار پاک کنید تا بوی سرکه از بین برود.

پاک کردن لکه آبمیوه از روی مبل

پاک کردن لکه آبمیوه از روی مبل با جوش شیرین

با استفاده از جوش شیرین می‌توانید لکه‌های آبمیوه را از روی مبل پاک کنید. برای استفاده کمی پودر جوش شیرین را با آب ترکیب کنید. سپس آن را روی لکه اسپری کنید یک دقیقه صبر کنید تا مایع جوش شیرین و آب داخل الیاف پارچه نفوذ کند. بعد با استفاده از یک دستمال تمیز و مرطوب آن را پاک کنید. چند مرتبه دستمال را با فشار روی لکه آبمیوه بکشید تا اثر لکه به طور کامل از بین برود.

بعد از این‌که لکه آبمیوه پاک شد باید آن قسمت از پارچه مبل را خشک کنید.برای خشک کردن می‌توانید از یک حوله خشک یا باد سشوار کمک بگیرید.

به این نوشته امتیاز بدید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *