پاک کردن لکه رنگ روغنی از روی فرش

پاک کردن لکه رنگ روغنی از روی فرش

پاک کردن لکه رنگ روغنی از روی فرش


نحوه پاک کردن رنگ روغنی از روی فرش با استفاده از سرکه و مایع ظرفشویی و سایر مواد شوینده امکان پذیر است اگر به شیوه درست از این مواد شوینده استفاده شود. لکه رنگ روغنی معمولاً به سختی از روی لباس، انواع پارچه‌ها، فرش و … پاک می‌شود دلیل این مسئله وجود ترکیبات روغنی، موم و رنگ‌دانه‌های قوی و نفوذ پذیر در این نوع رنگ است، رنگ روغنی حلال در آب نیست و نمی‌توان با آب آن را پاک کرد. بنابراین سرعت عمل در پاک کردن این لکه اهمیت بالایی دارد.

ولی اگر لکه رنگ روغنی بر روی فرش طولانی باقی مانده باشد نیز می‌تواند آن را با روش‌هایی پاک کرد، همراه ما باشید تا با نحوه صحیح پاک کردن لکه رنگ روغنی از روی فرش آشنا شوید.

اگرچه رنگ روغنی از لکه‌های سخت به شمار می‌رود ولی درصورتی‌که از راه‌حل مناسب استفاده کنید، پاک کردن لکه رنگ روغنی به‌راحتی انجام می‌شود. با توجه به اینکه رنگ روغنی بر پایه روغن است، جهت از بین بردن لکه آن می‌بایست از راهکارهای تمیز کردن لکه روغن بهره گرفت.

نکات مهم قبل از پاک کردن لکه رنگ

به‌منظور پیشگیری از آسیب دیدن فرش، حتماً قبل از هر اقدامی برچسب راهنمای آن را مطالعه کنید. با این کار متوجه می‌شوید که آیا فرش قابل شستشو با برخی از مواد شوینده خاص هست یا خیر.
پیش از اینکه لکه را تمیز کنید ابتدا اضافه‌های رنگ روغنی را از روی فرش بردارید، اگر رنگ روغنی هنوز خیس باشد می‌توان بخشی از آن را از روی فرش برداشت.

پاک کردن لکه رنگ روغنی از روی فرش

نحوه پاک کردن رنگ روغنی

مایع ظرف‌شویی یکی از بهترین گزینه‌ها برای از بین بردن لکه رنگ روغنی از روی فرش است. برای این روش به مواد اولیه در دسترسی نیاز دارید و روش انجام آن نیز ساده است. اگر طبق این دستورالعمل اقدام کنید بیشتر لکه‌های رنگ روغن به طور کامل از بین می‌روند.
مواد لازم برای پاک کردن لکه رنگ روغنی از روی فرش شامل مایع ظرف‌شویی، دستمال حوله‌ای کاغذی و پارچه کرکی است

روش انجام کار

 1. چند لایه دستمال حوله‌ای کاغذی را در زیر لکه رنگ روغنی قرار دهید. این کار به جذب مایع و رنگ روغنی کمک می‌کند.
 2. مقداری مایع ظرف‌شویی روی لکه رنگ روغنی بریزید و با انگشتتان پخش کنید تا تمام سطح لکه را بپوشاند.
 3. به مدت ۱۰ دقیقه اجازه دهید مایع ظرف‌شویی روی لکه رنگ روغنی بماند.
 4. در یک بطری اسپری زن مقداری آب بریزید و پارچه کرکی را به کمک آن کمی مرطوب کنید.
 5. به‌آرامی با پارچه کرکی مرطوب روی لکه رنگ روغنی ضربه بزنید. از ساییدن لکه پرهیز کنید زیرا لکه را پخش می‌کند.
 6. تا زمان از بین رفتن لکه رنگ روغنی به این کار ادامه دهید. در صورت نیاز مجدداً مایع ظرف‌شویی بریزید و ۱۰ دقیقه صبر کنید. درنهایت فرش را با شامپو فرش و یا آب بشویید.

روشی قطعی برای از بین بردن لکه رنگ روغنی

تمیز کردن لکه رنگ روغنی از روی فرش دشوار است، فرش انواع مختلفی دارد و از جنس نخ مختلفی بافته شده است بنابراین با توجه به جنس فرش است که می‌توان نحوه پاک کرده انواع لکه‌ها از جمله لکه رنگ روغنی را انتخاب کرد و انجام داد.

ترکیب جادویی سرکه سفید و مایع ظرف‌شویی می‌تواند به‌راحتی لکه‌های رنگ روغنی را از روی فرش پاک کند. قبل از به کار بردن این روش، ابتدا مخلوط موردنظر را روی قسمت کوچکی از فرش تست کنید. با توجه به اینکه رنگ به کار رفته در نخ‌های فرش به شیوه‌های مختلف تهیه می‌شود این کار از بروز یک اتفاق ناگوار جلوگیری می‌کند.

برخی از رنگ‌ها و نخ‌ها با سرکه از بین می‌روند و بهتر است پیش از انجام این روش قسمت بسیار کوچی از کنار فرش را با محلول آغشته کنید تا از سازگاری محلول پاک کننده با فرش اطمینان حاصل کنید.

مواد موردنیاز: یک قاشق غذاخوری مایع ظرف‌شویی، یک قاشق غذاخوری سرکه سفید، دو فنجان آب گرم، چاقوی کند، اسفنج، دستمال حوله‌ای کاغذی

روش انجام کار

 1. برای پاک کردن لکه رنگ روغنی از روی فرش مواد فوق را در یک کاسه یا پارچ بریزید و به‌خوبی با یکدیگر مخلوط کنید. سپس مخلوط آماده‌شده را در یک بطری اسپری زن بریزید.
 2. اضافه‌های رنگ روغنی را با کمک چاقوی کند از محل موردنظر بردارید.
 3. مقداری از مخلوط را روی لکه رنگ روغنی اسپری کرده و بگذارید حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی لکه بماند.
 4. با استفاده از دستمال حوله‌ای کاغذی لکه رنگ روغنی را پاک کنید. تا زمانی که لکه کاملاً برداشته نشده به کارتان ادامه دهید.
 5. اسفنج را با آب سرد خیس کرده و به‌آرامی روی قسمت لکه شده بکشید تا باقی‌مانده مخلوط پاک‌کننده از بین برود.
 6. درنهایت اجازه دهید تا فرش در مجاورت هوا خشک شود.

روش پاک کردن لکه رنگ روغنی از روی فرش با پودر بچه

بدون شک، ریخته شدن رنگ روغن و ایجاد لکه‌های متعدد بر روی فرش موردعلاقه‌تان، اتفاق تلخ و ناخوشایندی است. این ذرات رنگ روغنی با رنگ‌های مختلف توانایی ترکیب شدن با بافت فرش را دارند و به همین علت نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. از سویی دیگر، تمیز کردن لکه‌های رنگ روغنی بسیار سخت و زمان‌بر خواهد بود؛ بااین‌حال شما می‌توانید با به‌کار بردن چند روش ساده و کاربردی نسبت به از بین بردن لکه‌های روغن از روی فرش اقدام کنید. در اینجا روش پودر بچه را شرح می‌دهیم.

استفاده از پودر بچه

ابتدا با استفاده از یک دستمال، رنگ روغن باقی‌مانده از روی فرش را پاک‌کنید. درواقع، قبل از انجام دادن مراحل بعدی باید تا جایی که می‌توانید نسبت به تمیز کردن روغن از روی فرش اقدام کنید.
پودر بچه را بر روی لکه روغن قرار دهید، به‌طوری‌که روی لکه پوشانده شود. در صورت عدم وجود پودر بچه، از نمک یا نشاسته ذرت استفاده کنید.
توسط دستمال یا قاشق، پودر بچه را از روی محل مربوطه بردارید. در انجام این کار دقت کنید تا پودر بر روی سایر نقاط فرش نریزد.
با قرار دادن مقداری مایع ظرف‌شویی و آب بر روی لکه، محل موردنظر را با انگشت بمالید و اجازه دهید تا مواد ترکیب‌شده به خوبی کف کنند. سپس مسواک را با حرکات دورانی بر روی لکه بکشید و لکه را از روی فرش پاک‌کنید.
برای خشک‌کردن، آن را در معرض هوا قرار دهید.

استفاده از مایع ظرف‌شویی، شامپو یا صابون

۱- ابتدا لکه روغن را با مایع ظرف‌شویی و یا شوینده‌هایی که مخصوص تمیز کردن چربی‌ها هستند، بپوشانید. شامپو برای رفع چربی از روی بدن ساخته‌شده؛ ازاین‌رو در فرآیند پاک کردن لکه روغن مؤثر خواهد بود. همچنین، صابون‌های دست و بدن قادر به زدودن چربی‌ها هستند؛ اما قبل از استفاده، از نوع افزودنی‌های موجود در صابون اطمینان حاصل کنید تا مانع از پاک کردن لکه روغن نشوند. برای رفع لکه‌های قوی‌تر باید از صابون لباسشویی استفاده کنید. صابون باید با آب یا برای تأثیرگذاری بیشتر با آمونیاک ترکیب شود، سپس بر روی لکه قرار گیرد تا بتواند کف خوب و پایداری ایجاد کند.

در صورت استفاده از شوینده‌های رنگی باید به رقیق‌سازی آن‌ها اقدام کرده و از عدم‌تغییر رنگ فرش توسط شوینده مصرفی اطمینان حاصل کنید. همچنین می‌توان با به‌کارگیری مسواک لکه‌های قوی‌تر را تمیز کرد و برس‌های کوچک مخصوص نظافت نیز به‌عنوان یکی از گزینه‌های مناسب جهت از بین بردن لکه‌های روغن شناخته می‌شوند.

۲- در این مرحله باید کف‌های ایجادشده از طریق صابون، مایع ظرف‌شویی یا شامپو را بر روی محل موردنظر قرار دهید. فراموش نکنید که شوینده به‌طور کامل در آب حل‌شده باشد. لکه موردنظر را با پارچه مرطوب و آب بشویید.

اثر سرکه بر پاک کنندگی لکه

شما می‌توانید برای شستشوی فرش از سرکه نیز استفاده کنید. یادتان باشد که سرکه دارای اثر کاهشی بر صابون و شوینده‌ها است؛ بنابراین نباید به‌صورت همزمان از شوینده‌ها و سرکه استفاده شود. از طرفی، چنانچه خواستار برطرف کردن لکه از طریق سرکه و شوینده‌ها هستید، ابتدا به ترکیب کردن سرکه و آب با نسبت یک به دو اقدام کنید و آن را روی لکه فرش بریزید. سپس با شستن سرکه از روی فرش، مراحل قبلی را با شوینده، صابون یا شامپو انجام دهید.

پاک کردن لکه رنگ از روی فرش به کمک سرکه

جمع‌بندی

لکه روغن جزو لکه‌هایی محسوب می‌شود که تمایل شدیدی به باقی ماندن بر روی سطح پارچه و فرش را دارد. یکی از روش‌های مؤثر جهت از بین بردن لکه‌های روغن استفاده از آب گرم و پودر و مایع لباسشویی است. درواقع، شامپو، صابون و مایع ظرف‌شویی به دلیل دارا بودن ترکیبات به‌خصوصی توانایی مقابله با لکه‌های روغن را دارند. پاک کردن لکه رنگ روغنی از روی فرش به روش‌های گوناگونی انجام می‌شود

نکته کلیدی در از بین بردن لکه رنگ روغنی از روی فرش اقدام سریع و به‌موقع است. پیش از اینکه لکه به عمق لباس، فرش و … نفوذ کند، می‌بایست به فکر پاک کردن آن باشید. در مطالب فوق راهکارهای مناسب جهت پاک کردن لکه رنگ روغنی شرح داده شد. لازم به ذکر است که برای لکه‌های پایدارتر باید مراحل شرح داده شده را چندین بار تکرار کنید.

به این نوشته امتیاز بدید!
[کل: ۶ میانگین: ۲.۸]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.