پاک کردن لکه قهوه از روی فرش

پاک کردن لکه قهوه از روی فرش

پاک کردن لکه قهوه از روی فرش


پاک کردن لکه قهوه از روی فرش در ظاهر کار آسانی نیست. در واقع شما باید تکنیک‌های لکه‌بری قهوه را بدانید که در زمانی کوتاه مشکل ایجاد شده را حل کنید. با ما همراه باشید تا با آموزش پاک کردن لکه قهوه از روی فرش در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با چند روش ساده لکه را به‌گونه‌ایی پاک کنید که انگار هیچ‌ زمانی وجود نداشته است.

قهوه خوردن یکی از لذت‌بخش‌ترین کارهایی است که هر انسان در زندگی خود تجربه می‌کند، اما اگر قهوه روی فرش بریزد باید چه کاری انجام دهیم؟ چگونه بدون آن که اثری از لکه بماند آن را پاک کنیم؟ چگونه می‌توانیم با کمترین امکانات در هر زمانی این مشکل را حل کنیم؟

اگر می‌خواهید شانس بیشتری برای پاک کردن لکه قهوه از روی فرش داشته باشید، زمان را از دست ندهید. پارچه سفیدی را پیدا کنید و روی لکه قرار دهید که قهوه را جذب کند. مطمئن شوید که قهوه ریخته شده پخش نمی‌شود. به هیچ وجه پارچه را روی فرش نکشید. شما با مالش پارچه روی فرش باعث می‌شود که قهوه به بافت نفوذ پیدا کند.

پس از آن که پارچه سفید لکه را جذب کرد، از آب سرد برای رقیق‌شدن استفاده کنید و سپس پارچه جدیدی را قرار دهید که قدرت جذب داشته باشد. چندین بار اینکار را تکرار کنید که لکه کمرنگ شود.

آب سرد را فراموش نکنید

حتما برای پاک کردن لکه قهوه از روی فرش از آب سرد استفاده کنید. برای آن که به بافت فرش آسیبی وارد نشود از مواد شیمیایی استفاده نکنید. همچنین استفاده از آب گرم یا ولرم برای پاک کردن لکه پیشنهاد نمی‌شود.
آب گرم باعث می‌شود که قهوه به لایه‌های زیرین نفوذ پیدا کند؛ درنتیجه پاک کردن لکه به مراتب برای شما سخت‌تر خواهد شد.
چندین بار از آب سرد استفاده کنید و با صبر و حوصله به لکه اجازه دهید که پاک شود. به هیچ وجه دستمال را با فشار و سرعت روی فرش نکشید. ترجیحا از دستمال حوله‌ای استفاده کنید.

محلول تمیز کننده را آماده کنید

محلول‌های لکه‌بر بسیاری برای فرش وجود دارد که قابل استفاده هستند. البته اگر که شما محلولی در خانه ندارید به روش زیر می‌توانید محلول مناسبی برای پاک کردن لکه قهوه از روی فرش بسازید.
برای ساخت محلول تمیزکننده کافی است که یک قاشق غذاخوری سرکه سفید را با صابون مایع و دو فنجان آب گرم مخلوط کنید. سپس با پارچه‌ای تمیز محلول را به لکه بمالید. برای پاک کردن لکه از سمت بیرون به سمت وسط حرکت کنید و به هیچ وجه فشار اضافی برای پاک کردن وارد نکنید. پس از آن که لکه پاک شد از حوله‌ای برای جذب آب استفاده کنید.

روی لکه وزنه قرار دهید

پس از آن که مراحل بالا را انجام دادید، حوله‌ای سفید روی لکه بگذارید و روی حوله وسیله‌ یا وزنه‌ای سنگین قرار دهید. چندین دقیقه صبر کنید که مواد به حوله جذب شوند. اگر پس از گذشتن چند دقیقه هنوز لکه مانده بود، باید مجدد مراحل فوق را انجام دهید.

جوش شیرین ترکیبی قدرتمند

یکی از بهترین موادی که برای پاک کردن لکه قهوه از روی فرش پیشنهاد می‌شود، جوش شیرین است. اگر لکه شما با مراحل قبلی از بین نرفت، کافی است کمی جوش شیرین روی لکه بپاشید و به آن زمان دهید تا خشک شود. پس از خشک شدن جوش شیرین را با جاروبرقی جمع کنید.

اگر لکه قهوه خشک شده بود چه کار کنیم؟

به هیچ وجه با دیدن لکه خشک شده قهوه نگران نشوید. بهترین کار این است که در زمان ایجاد لکه آن را پاک کنید. اما پس از خشک شدن نیز راه حل وجود دارد. برای پاک کردن قهوه خشک شده کافی است کمی آب گرم را روی لکه بریزید تا لکه دوباره زنده شود. سپس مراحلی که پیش از این برای شما مطرح کردیم را استفاده کنید که لکه پاک شود.

اگر قهوه شکر یا خامه داشت چه کار کنیم؟

اگر قهوه شما حاوی این مواد بود باید از پاک کننده آنزیم‌دار استفاده کنید. پودر ماشین‌لباسشویی آنزیم‌دار پیشنهاد خوبی است. از محلول‌های آنزیم‌دار پاک کننده لکه فرش نیز می‌توانید استفاده کنید. استفاده از این محلول‌ها نسبت به پودر بیشتر پیشنهاد می‌شود، زیرا بر اساس ساختار فرش ساخته شده است.
برای پاک کردن چنین لکه‌ای کافی است که پودر را یک فنجان آب گرم مخلوط کنید که محلولی یکنواخت به دست آورید. اگر هم که از محلول لکه‌بر استفاده می‌کنید، به دستور درج شده روی بسته توجه داشته باشید.
پس از آماده شدن محلول کافی است که آن را روی لکه بریزید و به آرامی از بیرون به داخل دستمالی تمیز را حرکت دهید. چند دقیقه به محلول اجازه دهید که ساختار شکر و خامه را بشکند و سپس با دستمالی که آب سرد نمدار شده است، لکه را پاک کنید.

به هیچ وجه روی لکه راه نروید

پس از آن که لکه را پاک کردید، محدوده لکه خیس خواهد بود. تا زمان خشک شدن به هیچ وجه نباید از آن محل رد شوید. برای خشک شدن فرش به هیچ وجه عجله نکنید. اجازه دهید که فرش در مجاورت هوا خشک شود.

در نهایت از لکه قهوه نترسید

زندگی همواره در جریان است و ما ممکن است با لکه‌های بسیاری مواجه شویم. در نتیجه مهم‌ترین نکته در مواجهه با چنین اتفاقی حفظ آرامش است. با آموزش پاک کردن لکه قهوه از روی فرش دیگر هیچ‌گاه نیاز نیست که نگران این مشکل باشید.

پس از آن که این اتفاق افتاد، کافیست که ابتدا لکه را رقیق کنید و پس از آن از ماده شوینده استفاده کنید. به هر حال گاهی ممکن است که شما نتوانید لکه را به خوبی پاک کنید. در این زمان نیز نگران نباشید. قالیشویی به سادگی هرچه تمام می‌تواند لکه را به گونه‌ای پاک کند که انگار پیش از آن وجود نداشته است.


منابع:

mollymaid.com
hgtv.com
thespruce.com
countryliving.com

به این نوشته امتیاز بدید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *