پاک کردن لکه ادرار از روی فرش

نحوه پاک کردن لکه ادرار از روی فرش

نحوه پاک کردن لکه ادرار از روی فرش


پاک کردن لکه ادرار از روی فرش یکی از دغدغه افرادی است که نوزاد و کودک دارند و یا از حیوانات خانگی مانند سگ‌ها یا گربه‌ها در خانه نگهداری می‌کنند، در بسیاری از مواقع این اتفاق ناخوشایند باعث اضطراب یا به وجود آمدن تنش برای فرد می‌شود. لکه ادرار ظاهری زشت به فرش داده و بوی بدی نیز دارد. در صورتی که پاک کردن این نوع لکه‌ها کاری سخت نیست و تنها کافی است با اطلاع کافی از روش‌های پاک کردن لکه ادرار آشنا باشیم. در ادامه چند روش کاربردی و علمی برای پاک کردن چنین لکه‌هایی را شرح می‌دهیم.

لکه ادرار ظاهری ناخوشایند بر روی فرش ایجاد می‌کند و بوی بدی نیز دارد ولی این تنها دلیل برای پاک کردن سریع و فوری آن از روی فرش نیست، لکه ادرار سگ‌ها نشانه‌ای برای تعیین قلمرو است و بنابراین آنها در نقطه‌ای که پیش‌تر ادرار کرده باشند باز هم این کار را می‌کنند، با از بین بردن نشانه‌های ادرار و بوی آن از تکرار چنین اتفاق ناخوشایندی جلوگیری خواهید کرد.

اولین اقدام چیست؟

اولین اقدام بعد از آنکه متوجه ادرار بر روی فرش شدید چیست؟ اگر ادرار تازه است و هنوز خیس بهتر است مایع را از فرش جمع کنید، برای این کار از یک حوله با جذب بالا و یا روزنامه‌های متعدد استفاده کنید. حوله یا روزنامه را روی فرش در قسمتی که ادرار بر روی آن قرار دارد بگذارید، دستکشی به دست کنید و سطح حوله یا روزنامه را فشار دهید، به این ترتیب ادرار جذب حوله یا روزنامه می‌شود، اگر مقدار آن زیاد بود حوله و روزنامه را با روزنامه تمیز و خشک تعویض کرده و کار خود را تکرار کنید.

پاک کردن لکه ادرار حیوانات خانگی از روی فرش

از بین بردن بوی لکه ادرار از روی فرش

لکه ادرار روی فرش نه تنها ظاهر بدی دارد که بوی نامطبوع آن نیز احساس بدی ایجاد می‌کند. برای از بین بردن بوی ادرار بر روی فرش بهترین راه استفاده از آب است، این کار رنگ لکه را از بین نمی‌برد ولی در از بین بردن بوی نامطبوع بسیار اثرگذار است. شیوه‌ای که بسیاری از گذشتگان استفاده می‌کردند قرار دادن یک تست زیر فرش و ریختن مقدار زیادی آب بر روی فرش است که باعث آبکشی و از بین رفتن بوی نامطبوع فرش می‌شود، این کار را به روش‌های دیگری نیز می‌توان انجام داد.

استفاده از پارچه مرطوب و کشیدن آن بر روی فرش، شستن پارچه و مجدداً کشیدن پارچه مرطوب روی فرش و تکرار این کار برای چندین بار باعث از بین رفتن بوی بد فرش می‌شود. این کار را می‌توانید با یک تی نیز انجام دهید که زحمت کمتری دارد ولی برای به نتیجه رسیدن باید به مقدار لازم این عمل را تکرار کنید، شستن چندین باره تی و کشیدن آن بر روی فرش برای از بین بردن بوی نامطبوع ادرار لازم است.
نکته مهم در این بخش استفاده از آب سرد است، حتماً پارچه و تی را با آب سرد بشویید و فرش را با آن آغشته کنید.

از بین بردن بوی ادرار با آب و سرکه

سرکه ماده‌ای مؤثر در از بین بردن بوی ادرار است، مقدار کمی سرکه سفید را با یک لیوان آب مخلوط کرده و آن را بر روی فرش اسپری کنید. این کار بوی بد فرش را به سرعت کاهش می‌دهد. به یاد داشته باشید که گربه‌ها در محلی که سرکه اسپری شده باشد ادرار می‌کنند و اگر گربه‌ای در خانه نگهداری می‌کنید از این روش برای از بین بردن بوی ادرار استفاده نکنید.

سرکه در از بین بردن ظاهر لکه هیچ تاثیری ندارد و حتی می‌تواند باعث ثبات لکه ادرار شود بنابراین پیش از تمیز کردن لکه ادرار از سرکه استفاده نکنید.

از بین بردن بوی ادرار با جوش شیرین و آرد

در مواردی پس از شستشو و استفاده از آب نیز بوی ادرار باقی می‌ماند برای از بین بردن بوی ادرار در این شرایط از دو برطرف کننده بوی طبیعی استفاده کنید. جوش شیرین و آرد ذرت دو ماده بوگیر طبیعی هستند.

مقداری از جوش شیرین را بر روی فرش بریزید، میزانی از جوش شیرین را انتخاب کنید که تمام سطحف فرش در محل آلوده را پوشش دهد، مقدار زیادی جوش شیرین را بر روی این سطح آلوده ریخته و به مدت یک روز صبر کنید. به یاد داشته باشید قبل از ریختن جوش شیرین سطح فرش خشک شده باشد، پس از گذشت ۲۴ ساعت سطح فرش را از مواد پاک کرده و خواهید دید بوی بد از بین رفته است.

استفاده از آرد ذرت نیز به شیوه جوش شیرین بوی نامطبوع را از بین می‌برد، به مقدار زیادی آرد ذرت نیاز دارید، مقداری که تمامی سطح فرش در بخش آلوده را پوشانده و سطح سفیدی دیده شود. در این مورد هم لازم است یک روز تمام آرد ذرت روی سطح آلوده باقی بماند تا اثر آن مشاهده شود. آرد می‌توان بوی نامطبوع ادرار را از بین ببرد. بعد از گذشت یک یا دو روز آردها را از روی فرش جارو کرده و احتمالاً بوی بد از بین رفته است.

در صورتی که این بو همچنان باقی مانده بود یکبار دیگر از آرد ذرت برای ۲۴ ساعت استفاده کنید ولی این بار مقداری آب را با آرد ذرت مخلوط کرده و سپس خمیر را بر روی فرش قرار دهید. بعد از یک روز خمیر را برداشته و این بار دیگر بوی بد ادرار را متوجه نمی‌شوید. در اغلب موارد یک روز استفاده از جوش شیرین یا آرد ذرت به صورت خشک بوی ادرار را به صورت کامل از بین خواهد برد ولی در مواقعی که بو بیش از اندازه است می‌توانید یکبار دیگر نیز این شیوه را تکرار کنید.

از بین بردن بوی ادرار با آفتاب

آفتاب به راحتی و در طول یک روز می‌تواند بوی بد ادرار را از بین ببرد. اگر از روش‌های پیشین نتیجه نگرفتید و یا به دنبال روشی ساده‌تر بودید فرش را برای یک روز در معرض نور خورشید قرار دهید تا بوی نامطبوع ادرار از بین برود.

محلول‌هایی برای پاک کردن لکه ادرار از روی فرش

دو محلول محتلف برای از بین بردن لکه ادرار از روی فرش وجود دارد که می‌توانید یکی از این دو را با توجه به مواد در دسترس خود استفاده کنید، ادرار دارای رنگ دانه‌ها و اوره و مواد دیگری است که باعث رنگی شدن آن شده و همین مواد مانع از پاک شدن آن با آب می‌شود، برای پاک کردن لکه ادرار به مواد دیگری مانند جوش شیرین یا آمونیاک نیاز است. در ادامه دو نوع محلول قوی برای پاک کردن لکه ادرار را معرفی می‌کنیم.

محلول اول: آمونیاک

یک محلول مؤثر برای از بین بردن لکه ادرار از سطح فرش مخلوط آب و آمونیاک است. یک قاشق غذاخوری مونیاک را با حدود نصف یک لیوان آب مخلوط کرده و آن را درون یک اسپری بریزید، این محلول قوی و مؤثر را بر روی سطح فرش در جایی که ادرار بر روی آن ریخته شده اسپری کنید. با یک فرچه سطح فرش تمیز کنید، حرکت دورانی فرچه باعث می‌شود محلول به همه بخش‌های فرش برسد و هر چه بیشتر از فرچه استفاده کنید اثر آمونیاک بیشتر دیده خواهد شد.

محلول دوم: آب اکسیژنه

برای این محلول به آب اکسیژنه، مایع ظرفشویی و جوش شیرین و اسفنج نیاز دارید. نصف لی. ان آب اکسیژنه را با سه قاشق غذاخوری جوش شیرین و چند قطره مایع ظرفشویی مخلوط کنید، مانند محلول قبلی آن را داخل یک اسپری ریخته و بر روی سطح آلوده فرش اسپری کنید. حدود ۲۰ دقیقه صبر کنید تا محلول اثر کند سپس با یک اسفنج محل مورد نظر را تمیز کرده و این کار را تا از بین رفتن لکه ادرار ادامه دهید.

اسپری آماده

دو محلولی که پیش‌تر معرفی کردیم به صورت خانگی قابل تهیه و استفاده هستند ولی در فروشگاه‌های مخصوص حیوانات خانگی یعنی پت شاپ ها اسپری آماده‌ای با نام ضد لک به فروش می‌رسد که محلولی آماده برای از بین بردن لکه ادرار حیوانات در آن است. این اسپری را می‌توانید از فروشگاه خریداری کرده و آن را بر روی لکه فرش اسپری کنید. این اسپری قوی است و به راحتی لکه ادرار را از بین می‌برد.

پاک کردن لکه ادرار از روی فرش با اسپری مخصوص

شامپو فرش

استفاده از شامپو فرش پس از آبکشی یا طی کشیدن فرش و از بین بردن بو و رنگ لکه ادرار روی فرش ضروری است. اسپری محلول‌های آماده یا خانگی که نام بردیم نیاز به تمیز شدن دارند و باید پس از مصرف با ماده شوینده‌ای مانند شامپو فرش شسته شوند. بهتر است یک روز پس از از بین بردن لکه و بوی ادرار از شامپو فرش برای تمیز کردن آن محل استفاده کنید.

جمع بندی

برای پاک کردن لکه ادرار از روی فرش می‌توانید از چند روش استفاده کنید، استفاده از آمونیاک و یا ترکیب مایع ظرفشویی و جوش شیرین دو روش خانگی و استفاده از اسپری ضد لک حیوانات روش آماده برای از بین بردن این لکه است. لکه ادرار علاوه بر رنگ نازیبا و ناخوشایند بوی نامطبوعی دارد که می‌توان آن را با استفاده از آفتاب، آرد ذرت یا جوش شیرین و سرکه از بین برد.

به این نوشته امتیاز بدید!
[کل: ۳ میانگین: ۴]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *