پاک کردن لکه ادرار از روی فرش

پاک کردن لکه ادرار از روی فرش

پاک کردن لکه ادرار از روی فرش


پاک کردن لکه ادرار از روی فرش چگونه است؟

کسانی که از حیوانات خانگی مراقبت می‌کنند یا فرزند خردسال دارند حتماً تجربه آلوده شدن فرش با ادرار را دارند. راه‌های مختلفی برای از بین بردن رنگ لکه ادرار روی فرش وجود دارد. همچنین با اقدامات خانگی می‌توانید بوی ادرار را هم از بین ببرید. در این مطلب شما را با بهترین شیوه‌های خانگی و شوینده‌های موثر در از بین بردن ادرار از روی فرش آشنا می‌کنیم.

اولین قدم برای پاک کردن رنگ ادرار از روی فرش چیست؟

فرشی که با ادرار کودک یا حیوانات خانگی کثیف می‌شود باید به سرعت پاک شود. هر چه زمان پاک کردن لکه به تعویق بیفتد رنگ آن روی فرش ثابت می‌شود و پاک کردن آن سخت‌تر می‌شود. اولین کاری که بعد از آلوده شدن فرش با ادرار باید انجام دهید این است که قسمت خیس را با یک حوله یا دستمال خشک کنید.

خشک کردن باید به صورتی باشد که حوله یا دستمال را روی قسمتی که آلوده شده بگذارید و بردارید. هیچوقت پارچه را به اطراف نکشید چون این کار باعث پخش شدن لکه ادرار روی فرش می‌شود. بعد از خشک کردن ادرار می‌توانید از شوینده‌ها و پاک کننده‌ها استفاده کنید.

پاک کردن لکه ادرار از روی فرش با مایع ظرفشویی

یکی از شوینده‌های در دسترس و موجود در تمام منازل مایع ظرفشویی است. قدرت پاک کنندگی آن هم به قدری است که می‌تواند رنگ لکه ادرار را از بین ببرد. برای استفاده از آن باید چند قطره مایع ظرفشویی را داخل یک لیوان آب بریزید و دستمال سفید و تمیزی را به آن آغشته کنید. سپس دستمال را روی لکه ادرار بکشید تا رنگ زرد آن را از بین ببرد.

حتی می‌توانید مایع ظرفشویی را مستقیم روی دستمال مرطوب بریزد و فرش را با آن پاک کنید تا تمیز شود.

پاک کردن لکه ادرار از روی فرش با مایع ظرفشویی و سرکه

سرکه در ترکیب با مایع ظرفشویی قدرت پاک کنندگی بالایی دارد. البته از همه‌ی انواع سرکه نمی‌توانید استفاده کنید و حتماً باید از سرکه سفید استفاده کنید تا موجب ایجاد یک رنگ مضاعف روی الیاف فرش نشود.

برای استفاده از این شیوه ابتدا داخل یک تشت کوچک یا کاسه را با آب پر کنید و بعد به آن مایع ظرفشویی و سرکه اضافه کنید. دستمال تمیزی را داخل این محلول فرو کنید و پس از گرفتن آب اضافه‌ی آن، پارچه را روی لکه ادرار بکشید. این کار باعث می‌شود رنگ لکه از بین برود. همچنین سرکه سفید علاوه بر پاک کنندگی خاصیت درخشان کردن الیاف را هم دارد و موجب براق شدن فرش می‌شود.

برای این‌که اثربخشی این شیوه را بالا ببرید چندین مرتبه این کار را تکرار کنید تا رنگ ادرار به طور کامل محو شود.

پاک کردن لکه ادرار از روی فرش

پاک کردن لکه ادرار از روی فرش با آمونیاک

آمونیاک را برای از بین بردن رنگ لکه ادرار از روی فرش می‌توان استفاده کرد. اما باید آن را با آب رقیق کرد. پس داخل یک لیوان آب سرد دو قاشق غذاخوری آمونیاک بریزید و دستمال تمیزی را به این محلول آغشته کنید و روی فرش بکشید تا رنگ لکه ادرار را از بین ببرد. چند مرتبه این کار را تکرار کنید و در نهایت با یک دستمال خشک رطوبت فرش را بگیرید.

حتی می‌توانید محلول آب و آمونیاک را روی فرش اسپری کنید و سپس چندین مرتبه روی لکه را با حوله یا پارچه تمیز بمالید تا رنگ زرد روی الیاف فرش از بین برود. به خاطر داشته باشید بهتر است از پارچه‌ی سفید برای پاک کردن لکه‌ها استفاده کنید تا رنگ پارچه روی فرش پخش نشود و مشکل شما را بیشتر نکند.

 پاک کردن لکه ادرار از روی فرش با نشاسته ذرت

آلوده شدن فرش با ادرار علاوه بر رنگی که روی فرش ایجاد می‌کند موجب پخش شدن بوی بد در فضای خانه می‌شود. نشاسته زرد می‌تواند رنگ و بوی ادرار را از بین ببرد. برای استفاده از آن ابتدا با یک دستمال که با آب ولرم خیس کرده‌اید لکه‌ی روی فرش را کمرنگ کنید سپس کمی پودر نشاسته ذرت روی آن قسمت بریزید و مجدداً با پارچه ماساژ دهید. باز هم کمی پودر نشاسته روی فرش بریزید و بگذارید چند ساعت روی فرش بماند تا بوی نامطبوع ادرار را به خود جذب کند.

بعد از چند ساعت با جارو برقی نشاسته ذرت را از روی فرش جارو کنید. می‌بینید که بو و رنگ ادرار از روی فرش به طور کامل پاک شده است.

پاک کردن لکه ادرار از روی فرش

پاک کردن لکه ادرار از روی فرش با جوش شیرین

کی از بهترین پاک کننده‌ها برای از بین بردن رنگ و بوی ادرار از روی الیاف فرش استفاده از جوش شیرین است. برای استفاده باید پودر جوش شیرین را با آب ترکیب کنید و آن را روی قسمت کثیف شده‌ی فرش اسپری کنید و با دستمال پاک کنید. برای پاک شدن کامل لکه ادرار باید چند مرتبه این کار را تکرار کنید. با این‌که بعد از استفاده از جوش شیرین بوی ادرار روی فرش باقی نمی‌ماند اما می‌توانید فرش را چند ساعتی در مقابل هوای آزاد قرار دهید که علاوه بر خشک شدن بوی آن هم از بین برود.

آخرین مرحله‌ی پاک کردن لکه ادرار از روی فرش این است که فرش را بشویید و آبکشی کنید. اگر شستن فرش سخت است یا فضای کافی برای این‌کار ندارید می‌توانید یک تشت زیر قسمتی از فرش که با ادرار آلوده شده بگذارید و روی آن آب بریزید و ماساژ دهید تا از پاک و تمیز شدن آن مطمئن شوید.

خیس ماندن فرش باعث می‌شود الیاف آن دچار پوسیدگی شود و فرش خراب شود. به همین خاطر بعد از پاک کردن یا شستن فرش حتماً باید آن را خشک کنید. اگر منزلتان فضای کافی برای پهن کردن فرش در مقابل آفتاب ندارد، می‌توانید با یک حوله آب قسمت خیس را بگیرید. چند بار که حوله را روی محل مورد نظر بکشید آب اضافه‌ی آن جذب حوله می‌شود و فرش زودتر خشک می‌شود. حتی می‌توانید از باد سشوار برای خشک کردن فرش استفاده کنید.

به این نوشته امتیاز بدید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.