راهنمای تاسیس شرکت قالیشویی | قسمت اول

نحوه ایجاد شرکت قالیشویی

راه اندازی کارخانه قالیشویی | راهنمای کامل ملزومات، ماشین آلات، هزینه ها و ..

با توجه به تحقیقات صورت گرفته و با کمک تجربیات پیشکسوتان عرصه شستشوی فرش ، اقدام به ارائه این برنامه جهت حمایت از اشخاصی نمودیم که به تازگی قصد ورود به کسب و کار قالیشویی را دارند . این برنامه در قالب نکات مهم و کاربردی و با در نظر گرفتن اهمیت رقابت کلان در این عرصه تهیه شده است .

نحوه ایجاد شرکت قالیشویی

به ذهنتان جهت ورود به حرفه قالیشویی و یا هر کسب و کاری پررونق دیگری جهت دهید. تلاش کنید به هر کدام از عنوانهای مطرح شده شخصاً پاسخ دهید . پاسخ ها حتماً باید نوشته شوند .

۱-آیا توانایی ورود به حرفه قالیشویی را دارید؟

(بدیهی است که شروع یک کسب و کار جدید ریسکهای زیادی را به همراه دارد که البته با برنامه ریزی می توان شانس موفقیت را بالا برد . بنابراین بهترین نقطه شروع آن است که به خوبی و از زوایای مختلف در خصوص کسب و کار مورد نظرتان تحقیق کرده باشید و با آگاهی کامل نقاط قوت و ضعف خود را بعنوان دارنده یک کسب و کار ارزیابی کنید )

۲- آیا شخصیتی مستقل و خودجوش دارید؟

( این را همیشه در نظر داشته باشید که در صورت شروع یک کسب و کار ، این خود شما هستید نه شخص دیگر که باید تصمیم بگیرد که چگونه برنامه ها و زمان خود را مدیریت کند )

۳- تا چه حد با شخصیتهای متفاوت و افراد گوناگون می توانید ارتباط برقرار کنید ؟

(صاحبان کسب و کار ناگزیرند که با افراد و اقشار مختلفی سر و کار داشته باشند . آیا شما می توانید با مشتریان ، تامین کنندگان ، کارکنان و … در جهت منافع کسب و کار خود ارتباط برقرار کنید )

۴-تا چه حد قدرت تصمیم گیری دارید ؟

( صاحبان کسب و کار کوچک بایستی بطور مداوم ، به سرعت و در شرایط بحرانی بتوانند مستقلاً تصمیم گیری کنند )

۵-آیا شما استقامت فیزیکی و احساسی لازم برای اداره یک کسب و کار قالیشویی را دارید ؟

( مالکیت یک کسب و کار قالیشویی علاوه بر چالش و هیجان ، مستلزم فشار کاری زیاد ، ساعتهای کاری زیاد می باشد . آیا شما می توانید ۱۲ ساعت در روز و هفت روز هفته را کار کنید ؟ )

۶-تا چه حد می توانید برنامه ریزی و سازماندهی کنید ؟

( تحقیقات نشان می دهد بسیاری از شکستها در صورت برنامه ریزی صحیح به وجود نمی آمد )

۷- آیا انگیزه لازم برای تحمل مشقات را دارید ؟

( ممکن است در حین اداره یک کسب و کار احساس کنید که در برخی مواقع توانایی تحمل تمامی مشقات و زحمات را به تنهایی ندارید و فقط داشتن انگیزه قوی است که می تواند در مواقع سختی شما را دلگرم و امیدوار سازد )

۸- این کسب و کار چگونه خانواده شما را متاثر می سازد ؟

سالهای اولیه شروع یک کسب و کار می تواند سختی هایی را برای خانواده و زندگی شخصی شما ایجاد کند . ممکن است خانواده قبل از رسیدن به سوددهی دچار مشکلات و فشارهای مالی شوند بنابراین حمایت و یا عدم حمایت خانواده نقش مهمی در شروع و ایجاد یک کسب و کار دارد .)

پس از پاسخ به پرسشهای بالا اگر اقدام به تاسیس یک شرکت قالیشویی میکنید. موارد زیر را با دقت بررسی کنید.

نیازسنجی جامعه هدف

همانطور که برای راه اندازی هر کسب و کاری باید نیازسنجی کرده و مطالبات آن جامعه را به دست آورد، در قالیشویی نیز باید ابتدا ظرفیت های منطقه ، شهر و محله مورد نظر بررسی شود.
در بررسی یک منطقه، باید به مسایل مهمی چون تراکم جمعیتی ، تعداد خانوارها ، وضعیت مالی ساکنین ، اعتقادات ، مراسمات آیینی و یا مذهبی ، رسم و رسومات فرهنگی و … توجه کرد و با در نظر گرفتن تمایلات فرهنگی شهروندان آن ناحیه و میزان نیاز آنها برای استفاده از خدمات قالیشویی نسبت به احداث واحد قالیشویی اقدام کرد.

مجوزهای لازم

در ابتدای امر پس از تصمیم به احداث یک واحد قالیشویی، نیاز به تامین مجوزها و گرفتن اجازه های لازم از ارگانهای ذیربط  است . هر قالیشویی باید نسبت به پیگیری کارهای خود در صنف و اتحادیه مرتبط و اخذ مجوزهای صنفی لازم اقدام نماید . صنف قالیشویی هر شهر یا استان مرجع قیمت گذاری و نظارت بر عملکرد قالیشویی ها آن منطقه است. علاوه بر آن یک واحد قالیشویی با ارگانهای دیگر نظیر محیط زیست ، آب و فاضلاب و شرکت های گاز و برق ارتباط تنگاتنگی دارد .

تعیین اقلیم و بررسی آب و هوا

اقلیم و آب و هوای هر منطقه تاثیر بسزایی در برنامه شستشوی فرش آن منطقه دارد . با توجه به نوع اقلیم گرم و خشک (مرکز و شرق کشور ) ، سرد و کوهستانی ( غرب کشور ) ، سرد و مرطوب ( زمستانهای شمال کشور) ، گرم و مرطوب ( تابستانهای خط ساحلی جنوب کشور) و …  بدون شک نیازمند اجرای برنامه شستشوی مخصوص به خود خواهد بود . به عنوان مثال در مناطق سردسیر و همچنین مناطق مرطوب نیاز است تا علاوه بر استفاده از دستگاههای آبگیر پرسرعت تر مانند دستگاه آبگیر سه هزار دور که درصد بالاتری از آب را از فرش را خارج میکنند قالیشویی ها مجهز به گرمخانه نیز باشند زیرا رطوبت بالا و دمای پایین این مناطق نمیگذارد یک قالی به راحتی در فضای باز خشک شود. قالیشویی ها در مناطقی با گرد و خاک بالا حتما باید به دستگاه خاک گیر فرش مجهز باشند تا بتوانند گرد و خاک تخته شده در گره های فرش را قبل از شروع فرآیند شستشو از فرش خارج کنند .

مکان یابی قالیشویی

مکان یابی یک قالیشویی در مناطق مختلف کشور بسیار متفاوت است اما به طور کلی قبل از تعیین محل قالیشویی باید اشراف کاملی نسبت به قوانین شهری منطقه مورد نظر ، نحوه تامین آب مورد نیاز ،  سیستم دفع فاضلاب ، مسائل زیست محیطی ، آلودگی صوتی کارگاه و … داشت. به همین دلیل توصیه می شود کارگاه قالیشویی در حومه شهر و با فاصله مناسب از بافت مسکونی قرارگیرد . منظور از فاصله مناسب فاصله ای است که توجیه معقولی در خصوص هزینه های ناشی از بعد مسافت برای حمل و نقل فرش داشته باشد .
همانطور که میدانید قالیشویی های بزرگ بسته به شهرت و گستردگی فعالیت خود دفاتری نیز در سطح شهر دارند تا با حمایت آنها و برقراری هسته های روابط عمومی به بازاریابی و ایجاد اعتماد در مشتری خود کمک کنند. پس وجود دفتر یا دفاتری مجزا از کارگاه درون خود شهر میتواند برای آینده و رشد قالیشویی شما مهم باشد . باید توجه داشت در ابتدای راه اندازی قالیشویی به دلیل کاهش هزینه های سربار نیازی به دفاتر جداگانه برای خدمت رسانی نیست اما با گسترده شدن حوزه فعالیت قالیشویی با احداث این فضاها در هر چه بیشتر شناخته شدن قالیشویی و جلب اعتماد مشتریان موثر خواهد بود.

 

قسمت دوم مقاله

قسمت سوم مقاله

 

به این نوشته امتیاز بدید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

مقالات قالیشویی

تاسیس قالیشوییتاسیس کارخانه قالیشوییچگونه یک قالیشویی تاسیس کنیم؟راهنمای تاسیس قالیشوییراهنمای ساخت قالیشوییساخت قالیشویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.